VW Kaefer "Post"
Product number:
090681
Listprice:
13,50 €
In the 1970s, the Post mainly used VW Beetles for delivery services. Like the original, the model featuresblack bumpers and trim strips as well as yellow wheel caps.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutsche Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1970s, the Post mainly used VW Beetles for delivery services. Like the original, the model featuresblack bumpers and trim strips as well as yellow wheel caps.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutsche Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Release Date | July/August 2013 |