VW Kaefer "German Red Cross"
Product number:
092098
Listprice:
14,50 €
This Herpa model is based on a Volkswagen beetle of the German Red Cross in Hamburg which is utilized for promotional purposes in Hamburg-Harburg.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Herpa model is based on a Volkswagen beetle of the German Red Cross in Hamburg which is utilized for promotional purposes in Hamburg-Harburg.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Release Date | November/December 2015 |