VW Golf I, atlas white
Product number:
066600
Listprice:
11,95 €
From 1977, a total of 10,000 vehicles type Golf I were delivered from the Federal Republic of Germany to the GDR within a compensation transaction. This makes the vehicle an enhancement of model railways since the TT track has primarily especially been popular in the GDR.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | atlas white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.1 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From 1977, a total of 10,000 vehicles type Golf I were delivered from the Federal Republic of Germany to the GDR within a compensation transaction. This makes the vehicle an enhancement of model railways since the TT track has primarily especially been popular in the GDR.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | atlas white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.1 g |
| Release Date | July/August 2017 |