VW Crafter with double cabin and platform "THW Ludwigshafen"
Product number:
090711
Listprice:
14,50 €
The THW Ludwigshafen (the German governmental agency for disaster relief) operate this VW Crafter withtwin cab as transport vehicle for crew and material.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24.7 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The THW Ludwigshafen (the German governmental agency for disaster relief) operate this VW Crafter withtwin cab as transport vehicle for crew and material.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24.7 g |
| Release Date | July/August 2013 |