VW Crafter transporter HD with car trailer and Jungheinrich fork lifter "THW"
Product number:
093118
Listprice:
39,95 €
Local THW groups (German technical relief agency) like the one in Munich maintain big machine parks for emergencies. This combination of Crafter with trailer and a Jungheinrich forklift is used for operations where additional logistics equipment is transported to the operation site. Matching accessories are the item number 052900 (euro pallets).
| Manufacturer | Jungheinrich, Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.7 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Local THW groups (German technical relief agency) like the one in Munich maintain big machine parks for emergencies. This combination of Crafter with trailer and a Jungheinrich forklift is used for operations where additional logistics equipment is transported to the operation site. Matching accessories are the item number 052900 (euro pallets).
| Manufacturer | Jungheinrich, Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.7 g |
| Release Date | May/June 2017 |