VW Crafter "mail service Austria" (A)
Product number:
048880
Listprice:
12,00 €
The mail service in Austria operates the current VW Crafter as parcel service vehicle. The model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 7.4 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The mail service in Austria operates the current VW Crafter as parcel service vehicle. The model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 7.4 g |
| Release Date | January/February 2011 |