VW Crafter Kasten HD "B.A.S"
Product number:
094771
Listprice:
19,95 €
B.A.S. engages in construction site security and signaling throughout Germany, employing more than 450 people at its twenty locations in Germany. In order to transport and maintain the corresponding facilities, these latest Volkswagen Crafters are also available as part of the extensive fleet.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | B.A.S. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
B.A.S. engages in construction site security and signaling throughout Germany, employing more than 450 people at its twenty locations in Germany. In order to transport and maintain the corresponding facilities, these latest Volkswagen Crafters are also available as part of the extensive fleet.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | B.A.S. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.7 g |
| Release Date | September/October 2019 |