VW Crafter high roof, pure white
Product number:
049955-002
Listprice:
14,00 €
In 2011, the Volkswagen Crafter was modified in the front and technically revised. Herpa starts the box wagon with medium wheel base and high roof in pure white.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.6 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2011, the Volkswagen Crafter was modified in the front and technically revised. Herpa starts the box wagon with medium wheel base and high roof in pure white.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.6 g |
| Release Date | November/December 2014 |