VW Crafter Foodtruck „Donutfactory“
Product number:
095990
Listprice:
29,95 €
Heilsbronn in Northern Bavaria is home to the Donutfactory, which uses several food trucks at events throughout Germany. New in the fleet is this Volkswagen Crafter, which is also kept in the striking telemagenta color scheme. The model is equipped with a side hatch that can be opened, as well as a corresponding interior design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Heilsbronn in Northern Bavaria is home to the Donutfactory, which uses several food trucks at events throughout Germany. New in the fleet is this Volkswagen Crafter, which is also kept in the striking telemagenta color scheme. The model is equipped with a side hatch that can be opened, as well as a corresponding interior design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |