VW Crafter Fahrtec RTW "Volkswagen Gesundheitswesen"
Product number:
090087
Listprice:
16,50 €
At the Volkswagen plant in Wolfsburg, this VW Crafter with Fahrtec superstructure is operated for medical services and is also utilized as in-house ambulance.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkswagen AG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.7 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the Volkswagen plant in Wolfsburg, this VW Crafter with Fahrtec superstructure is operated for medical services and is also utilized as in-house ambulance.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkswagen AG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.7 g |
| Release Date | July/August 2012 |