VW Crafter Fahrtec RTW "Buedingen rescue service"
Product number:
049740
Listprice:
16,50 €
The German Red Cross in Büdingen, Hesse, operates this VW Crafter with Fahrtec superstructure. The white and luminous-red vehicle with the identification 98/83 is prominently pasted with blue areas in front and rear.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.4 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The German Red Cross in Büdingen, Hesse, operates this VW Crafter with Fahrtec superstructure. The white and luminous-red vehicle with the identification 98/83 is prominently pasted with blue areas in front and rear.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.4 g |
| Release Date | March/April 2012 |