VW Crafter Fahrtec RTW "Audi rescue service"
Product number:
049078
Listprice:
16,50 €
The Audi AG is operating this current VW Crafter withFahrtec superstructure for medical services at the plant in Ingolstadt. The model will feature all the original’s details.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Audi AG is operating this current VW Crafter withFahrtec superstructure for medical services at the plant in Ingolstadt. The model will feature all the original’s details.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33 g |
| Release Date | May/June 2011 |