VW Crafter Bus high roof "Officer in Charge Liebenburg / Goslar fire department"
Product number:
094269
Listprice:
24,95 €
New Type! The voluntary fire brigade of Liebenburg is a support base fire brigade in the district of Goslar, which already uses the new Volkswagen Crafter as its officer-in-charge’s vehicle. The appealingly decorated vehicle appears at Herpa as a unique Edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Liebenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.2 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New Type! The voluntary fire brigade of Liebenburg is a support base fire brigade in the district of Goslar, which already uses the new Volkswagen Crafter as its officer-in-charge’s vehicle. The appealingly decorated vehicle appears at Herpa as a unique Edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Liebenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.2 g |
| Release Date | January/February 2019 |