VW Crafter Bus HD with safety traffic trailer "Feuerwehr Nittenau"
Product number:
093255
Listprice:
29,95 €
The series of the fire brigade Nittenau already includes several vehicles. For the 150th anniversary of the brigade this collectors’ series is continued with even three vehicles. Next to the recently launched turntable ladder we also release a VW Crafter road safety Equipment trailer as well as the BMW X3 in silver which is operated as First Responder.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nittenau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red-silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.6 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of the fire brigade Nittenau already includes several vehicles. For the 150th anniversary of the brigade this collectors’ series is continued with even three vehicles. Next to the recently launched turntable ladder we also release a VW Crafter road safety Equipment trailer as well as the BMW X3 in silver which is operated as First Responder.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Nittenau |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red-silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.6 g |
| Release Date | September/October 2017 |