VW Crafter box high roof support vehicle "Cadzow" (GB)
Product number:
093897
Listprice:
24,95 €
As escort vehicle for heavy-load transports, this VW Crafter with high-roof is operated in Scotland which is produced parallel with the Mercedes-Benz Arocs tractor as one-time Edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Cadzow |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.5 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As escort vehicle for heavy-load transports, this VW Crafter with high-roof is operated in Scotland which is produced parallel with the Mercedes-Benz Arocs tractor as one-time Edition.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Cadzow |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.5 g |
| Release Date | July/August 2018 |