VW Crafter 2011 platform with canvas cover, communal
Product number:
090186
Listprice:
14,00 €
Many communities operate vans like the new VW Crafter for highway maintenance operations and for road-building. Due to its crew cab, it is also suitablefor transporting personnel and materials.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kommunal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28.7 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Many communities operate vans like the new VW Crafter for highway maintenance operations and for road-building. Due to its crew cab, it is also suitablefor transporting personnel and materials.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kommunal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28.7 g |
| Release Date | September/October 2012 |