VW Crafter 2011 double cabin with platform"Wasel Krane"
Product number:
091626
Listprice:
16,50 €
The crane company Wasel from Bergheim operates the current Volkswagen Crafter with double-cab and platform to transport material. The model enhances the series of the big Liebherr LR 1600/2 Wasel crane.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.1 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The crane company Wasel from Bergheim operates the current Volkswagen Crafter with double-cab and platform to transport material. The model enhances the series of the big Liebherr LR 1600/2 Wasel crane.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wasel Krane |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.1 g |
| Release Date | September/October 2014 |