VW Crafter 2011 Bus "fire department Berlin"
Product number:
090230
Listprice:
13,50 €
The fire brigade school in Berlin operates the current VW Crafter with flat roof as crew car featuring the typical Berlin design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 27.1 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade school in Berlin operates the current VW Crafter with flat roof as crew car featuring the typical Berlin design.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 27.1 g |
| Release Date | November/December 2012 |