VW Crafter 2011 bus "bavaria police department"
Product number:
090322
Listprice:
14,50 €
Police in Augsburg opt for this current half bus VW Crafter checkpoint vehicle. The new VW Crafter model will feature the original’s three flashing lights.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27.5 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Police in Augsburg opt for this current half bus VW Crafter checkpoint vehicle. The new VW Crafter model will feature the original’s three flashing lights.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27.5 g |
| Release Date | January/February 2013 |