VW Crafter 2011 Bus "BAG"
Product number:
049382
Listprice:
14,50 €
New type! The new VW Crafter with changed front is already operated by the BAG. The model receives an entirely new front part with modified grill and will feature authentic prints.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BAG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27.1 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The new VW Crafter with changed front is already operated by the BAG. The model receives an entirely new front part with modified grill and will feature authentic prints.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BAG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27.1 g |
| Release Date | May/June 2012 |