Volvo P 1800, flame red
Product number:
024907-002
Listprice:
11,50 €
Volvo manufactured the sporty Coupé from Sweden almost 40,000 times between 1961 and 1972. In the TV series Simon Templar, a Volvo P 1800 had been Roger Moore’s company car in over 100 episodes. The true-to-detail Herpa model is started in flame red. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | flame red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Volvo manufactured the sporty Coupé from Sweden almost 40,000 times between 1961 and 1972. In the TV series Simon Templar, a Volvo P 1800 had been Roger Moore’s company car in over 100 episodes. The true-to-detail Herpa model is started in flame red. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | flame red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | November/December 2014 |