Volvo GL rigid tractor, 2a
Product number:
149365
Listprice:
11,50 €
Following the top-of-the-line variation, the Volvo FH Globetrotter XL, its little brother is now released by Herpa as well. The newly developed model of the FH 12 is equipped with a new chassis, side wind deflectors, a roof spoiler, and chassis casing.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39 g |
| Release Date | July/August 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the top-of-the-line variation, the Volvo FH Globetrotter XL, its little brother is now released by Herpa as well. The newly developed model of the FH 12 is equipped with a new chassis, side wind deflectors, a roof spoiler, and chassis casing.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39 g |
| Release Date | July/August 2003 |