Volvo GL container semitrailer "EKB Belgien"
Product number:
152518
Listprice:
22,50 €
The EKB Transportation Company completely changed its company design last year. Herpa releases its latest Volvo FH Globetrotter XL container semitrailer in the design of the Belgian EKB subsidiary, loaded with a 40ft High Cube container, owned by the NYK Logistics Shipping Company.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The EKB Transportation Company completely changed its company design last year. Herpa releases its latest Volvo FH Globetrotter XL container semitrailer in the design of the Belgian EKB subsidiary, loaded with a 40ft High Cube container, owned by the NYK Logistics Shipping Company.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EKB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | July/August 2006 |