Volvo FH3 GL XL refrigerated box semitrailer "Thomsen"
Product number:
157070
Listprice:
24,50 €
The new Volvo FH3 is distinguishable by the modified bumper and the new grille. In the Herpa program, the tractor is launched with a refrigerated box semitrailer. Original is a vehicle of the forwarder Thomsen from Gudendorf. The company is specialized in transporting provisions, mainly in Scandinavia.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thomsen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Volvo FH3 is distinguishable by the modified bumper and the new grille. In the Herpa program, the tractor is launched with a refrigerated box semitrailer. Original is a vehicle of the forwarder Thomsen from Gudendorf. The company is specialized in transporting provisions, mainly in Scandinavia.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thomsen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | May/June 2010 |