Volvo FH16 Gl. XL semi lowbed semitrailer "Colossus Logistics"
Product number:
314107
Listprice:
44,95 €
The heavy-duty transport specialist Colossus is based in Wustermark near Berlin. With its vehicles, the company handles all tasks in the field of heavy-duty transports. In addition to the turquoise-green color scheme, the fleet also stands out due to its well-maintained vehicles equipped with Alcoa rims. Herpa realizes a miniature model of a three-axle Volvo with a semi lowbed trailer first.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.6 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The heavy-duty transport specialist Colossus is based in Wustermark near Berlin. With its vehicles, the company handles all tasks in the field of heavy-duty transports. In addition to the turquoise-green color scheme, the fleet also stands out due to its well-maintained vehicles equipped with Alcoa rims. Herpa realizes a miniature model of a three-axle Volvo with a semi lowbed trailer first.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 71.6 g |
| Release Date | September/October 2021 |