Volvo FH16 GL low-boy semitrailer with interdolly "Hermann"
Product number:
157292
Listprice:
36,50 €
Two real mold novelties are combined with this semitrailer. One being the Volvo FH16 cab (sans lateral wind deflection spoiler), the other is a Nooteboom Pendel-X with interdolly, which is coupled between the swan neck and the low bed.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herrmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 105 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Two real mold novelties are combined with this semitrailer. One being the Volvo FH16 cab (sans lateral wind deflection spoiler), the other is a Nooteboom Pendel-X with interdolly, which is coupled between the swan neck and the low bed.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herrmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 105 g |
| Release Date | July/August 2010 |