Volvo FH thermo trough Trailer „Leonhard Weiss“ (Baden Württemberg / Göppingen)
Product number:
311045
Listprice:
39,95 €
The new Leonhard Weiss thermal insulation trough with a Volvo FH tractor unit is produced in a unique edition, using an elaborate stencil coating technique and many detailed prints.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.3 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Leonhard Weiss thermal insulation trough with a Volvo FH tractor unit is produced in a unique edition, using an elaborate stencil coating technique and many detailed prints.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Leonhard Weiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.3 g |
| Release Date | November/December 2019 |