Volvo FH silo trailer "Schmitt Silo Express"
Product number:
159548
Listprice:
29,50 €
Klemens Schmitt Silo-Express is based in Üchtelhausen in Northern Bavaria. The company operates various silo vehicles nationwide. Herpa currently realizes a Volvo tipping silo semitrailer transporting two elaborately printed multicolored stationary silos.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmitt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.3 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Klemens Schmitt Silo-Express is based in Üchtelhausen in Northern Bavaria. The company operates various silo vehicles nationwide. Herpa currently realizes a Volvo tipping silo semitrailer transporting two elaborately printed multicolored stationary silos.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schmitt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.3 g |
| Release Date | March/April 2012 |