Volvo FH refrigerated box trailer "MoDo/Nemo"
Product number:
120913
Listprice:
49,90 €
The Polish shipping company MoDo operates this elaborate showtruck, which deals with a famous oceanic cartoon figure. Single scenes of the movie were copied on the truck with many colorful pictures. Our model will also be equipped with these colorful motifs, and will be offered in a Private Collection Showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MoDo Nemo Polen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260.2 g |
| Release Date | January/February 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Polish shipping company MoDo operates this elaborate showtruck, which deals with a famous oceanic cartoon figure. Single scenes of the movie were copied on the truck with many colorful pictures. Our model will also be equipped with these colorful motifs, and will be offered in a Private Collection Showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MoDo Nemo Polen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260.2 g |
| Release Date | January/February 2007 |