Volvo FH low roof crane vehicle with low-boy trailer Kutter
Product number:
312332
Listprice:
39,95 €
Once again, the Memmingen-based company Kutter provides the original for a Herpa miniature, which is produced in a unique edition. The Volvo FH flatbed truck has a loading crane mounted at the rear, and pulls a low-boy trailer with access ramps.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kutter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, the Memmingen-based company Kutter provides the original for a Herpa miniature, which is produced in a unique edition. The Volvo FH flatbed truck has a loading crane mounted at the rear, and pulls a low-boy trailer with access ramps.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kutter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | September/October 2020 |