Volvo FH Globetrotter XL refrigerated box trailer "Loni Trucking"
Product number:
121545
Listprice:
59,00 €
For the 5th anniversary of Loni-Trucking based in Velten in the north of Berlin the artist Lackkunst Niedergesäß elaborately designed this new Volvo. The showtruck will be displayed at many events.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LONI Trucks |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sapphire blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 263.1 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the 5th anniversary of Loni-Trucking based in Velten in the north of Berlin the artist Lackkunst Niedergesäß elaborately designed this new Volvo. The showtruck will be displayed at many events.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | LONI Trucks |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sapphire blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 263.1 g |
| Release Date | July/August 2014 |