Volvo FH Gl. XL volume semitrailer "Steinle"
Product number:
305464
Listprice:
49,50 €
New type! With this new Volvo 6x2 rigid tractor we once again release a model of the forwarder Steinle from Lauingen. The striking design with the manychrome trim inserts and the elaborate prints make this model a highlight.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.3 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With this new Volvo 6x2 rigid tractor we once again release a model of the forwarder Steinle from Lauingen. The striking design with the manychrome trim inserts and the elaborate prints make this model a highlight.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92.3 g |
| Release Date | January/February 2016 |