Volvo FH Gl. XL swap container semitrailer „Minor“
Product number:
312844
Listprice:
39,95 €
After the tank truck with the airbrush tractor, another model of the shipping company Minor from Gelsenkirchen will be released. The plain Volvo tractor pulls a container chassis on which a chrome-plated swap container in Minor design is loaded.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 79.7 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the tank truck with the airbrush tractor, another model of the shipping company Minor from Gelsenkirchen will be released. The plain Volvo tractor pulls a container chassis on which a chrome-plated swap container in Minor design is loaded.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 79.7 g |
| Release Date | January/February 2021 |