Volvo FH Gl. XL silo semitrailer "Freund"
Product number:
308168
Listprice:
44,95 €
Models of the forwarder Freund are commonly very popular among Herpa collectors. Currently, we present the newly acquired Volvo FH Globetrotter XL tractor with a 60 m³silo trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Models of the forwarder Freund are commonly very popular among Herpa collectors. Currently, we present the newly acquired Volvo FH Globetrotter XL tractor with a 60 m³silo trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | November/December 2017 |