Volvo FH Gl. XL rigid tractor chromium plated"Volvo Österreich" (A)
Product number:
110747
Listprice:
39,50 €
Volvo in Austria operates especially striking rigid tractors designed with chrome foil. These five vehicles are used as presentation vehicles and are on tour at various events in the Alp region. With lots of work, the nearly completely chrome-plated rigid tractor is produced in the respective design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volvo Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92.8 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Volvo in Austria operates especially striking rigid tractors designed with chrome foil. These five vehicles are used as presentation vehicles and are on tour at various events in the Alp region. With lots of work, the nearly completely chrome-plated rigid tractor is produced in the respective design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volvo Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 92.8 g |
| Release Date | November/December 2015 |