Volvo FH Gl. XL refrigerated semitrailer "IFL Köln"
Product number:
071420
Listprice:
189,95 €
This truck highlight of the forwarder IFL from Cologne is released as small and exclusive edition in the 1/50 scale. Details like extensions are presented in detail. This makes the miniature version a genuine highlight as well.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Operator | IFL Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | metal |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 405 x 130 x 65 mm |
| Weight | 857 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This truck highlight of the forwarder IFL from Cologne is released as small and exclusive edition in the 1/50 scale. Details like extensions are presented in detail. This makes the miniature version a genuine highlight as well.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Operator | IFL Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | metal |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 405 x 130 x 65 mm |
| Weight | 857 g |
| Release Date | May/June 2018 |