Volvo FH Gl. XL refrigerated box Trailer "TSU Bode"
Product number:
310321
Listprice:
44,95 €
This Volvo FH is an exotic addition to the TSU-Bode fleet, which Jens Bode also purchased at the driver’s request. The model is a highlight due to the light box, a lamp bar, and very detailed printing.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.9 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Volvo FH is an exotic addition to the TSU-Bode fleet, which Jens Bode also purchased at the driver’s request. The model is a highlight due to the light box, a lamp bar, and very detailed printing.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Purple |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.9 g |
| Release Date | May/June 2019 |