Volvo FH Gl. XL refrigerated box trailer "IFL Köln"
Product number:
305822
Listprice:
39,50 €
Next to the well-known Cologne truck, IFL is mainlyoperating vehicles featuring this design. Herpa also realized details like the top head lights, the chromed grill and the chromed rims. The underfloor cooling system was also replicated.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | IFL Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.6 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to the well-known Cologne truck, IFL is mainlyoperating vehicles featuring this design. Herpa also realized details like the top head lights, the chromed grill and the chromed rims. The underfloor cooling system was also replicated.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | IFL Köln |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91.6 g |
| Release Date | May/June 2016 |