Volvo FH Gl. XL Refrigerated box semitrailer truck "Eisinger Kühltransporte"
Product number:
122122
Listprice:
59,95 €
The well-known trailer of the company Eisinger Kühltransporte has received a new tractor unit, which has been airbrushed to match the color. The entire truck with its different rim colors on the right and left side, as well as the Volvo impact protection on the tractor, is well known and popular in the show truck scene, and Herpa realizes it as an impressive highlight.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 262.4 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The well-known trailer of the company Eisinger Kühltransporte has received a new tractor unit, which has been airbrushed to match the color. The entire truck with its different rim colors on the right and left side, as well as the Volvo impact protection on the tractor, is well known and popular in the show truck scene, and Herpa realizes it as an impressive highlight.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 262.4 g |
| Release Date | March/April 2021 |