Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "Trio-Trans History"
Product number:
305938
Listprice:
49,50 €
Trio-Trans had its company history eternalized on a truck by airbrush artist Wolfgang Zeh. The model also features the top headlights and the radiator grill headlights.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Trio-Trans had its company history eternalized on a truck by airbrush artist Wolfgang Zeh. The model also features the top headlights and the radiator grill headlights.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | May/June 2016 |