Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer „Raddatz Jork“
Product number:
122092
Listprice:
59,95 €
The shipping company Raddatz from Jork had its first model produced by Herpa in the early 1980s. Currently, the company operates this impressive Volvo FH with a refrigerated box trailer, which advertises Jumbo Fischer truck accessories on the trailer. The completely varnished Herpa model is delivered with a Trux ram protection in the popular display case packaging.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Raddatz Jork |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 263.1 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The shipping company Raddatz from Jork had its first model produced by Herpa in the early 1980s. Currently, the company operates this impressive Volvo FH with a refrigerated box trailer, which advertises Jumbo Fischer truck accessories on the trailer. The completely varnished Herpa model is delivered with a Trux ram protection in the popular display case packaging.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Raddatz Jork |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 263.1 g |
| Release Date | November/December 2020 |