Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "MB Transport"
Product number:
305334
Listprice:
39,50 €
Michael Brünger Transporte from Güster, east of Hamburg, purchased vehicles for refrigerated transports from Uhl Trucks. Herpa releases the current blue Volvo, especially designed according to Brünger’s requests.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.2 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Michael Brünger Transporte from Güster, east of Hamburg, purchased vehicles for refrigerated transports from Uhl Trucks. Herpa releases the current blue Volvo, especially designed according to Brünger’s requests.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MB |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.2 g |
| Release Date | November/December 2015 |