Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "IFL Köln / Volvo Schweiz"
Product number:
311540
Listprice:
44,95 €
The Cologne-based transport company IFL has purchased one of the few tractors in Swiss design produced by Volvo for Switzerland, and integrated it into its own fleet. This unusual combination with a slightly modified design on the tractor appears as a limited edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.1 g |
| Release Date | March/April 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Cologne-based transport company IFL has purchased one of the few tractors in Swiss design produced by Volvo for Switzerland, and integrated it into its own fleet. This unusual combination with a slightly modified design on the tractor appears as a limited edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.1 g |
| Release Date | March/April 2020 |