Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "H.Möllers Kühltransporte"
Product number:
306317
Listprice:
49,95 €
The forwarder Möllers has mainly specialized in refrigerated transports. Although most vehicles of the Volvo-fan feature lots of chrome they do not feature decals. The “manager’s vehicle” however was designed with striking decals. Those were realized on the model with lots of love for detail. A particular challenge is also the blue stripe underneath the driver’s cab for which elaborate stencil work and painting by hand are required.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.Möllers Spedition Kühltransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Möllers has mainly specialized in refrigerated transports. Although most vehicles of the Volvo-fan feature lots of chrome they do not feature decals. The “manager’s vehicle” however was designed with striking decals. Those were realized on the model with lots of love for detail. A particular challenge is also the blue stripe underneath the driver’s cab for which elaborate stencil work and painting by hand are required.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.Möllers Spedition Kühltransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | September/October 2016 |