Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "Gesuko / Duplo"
Product number:
307482
Listprice:
49,95 €
The forwarder Gesuko currently operates driving mega products with advertisements on the trailers in cooperation with the respective advertising agencies. Next to a semitrailer with oversized Nutella glasses, this rolling Duplo candy bar with a Gesuko tractor is also on tour. The model doesn’t only feature elaborate prints, but lots of details like top lights etc.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Gesuko Duplo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Gesuko currently operates driving mega products with advertisements on the trailers in cooperation with the respective advertising agencies. Next to a semitrailer with oversized Nutella glasses, this rolling Duplo candy bar with a Gesuko tractor is also on tour. The model doesn’t only feature elaborate prints, but lots of details like top lights etc.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Gesuko Duplo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | July/August 2017 |