Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "Fruchtlogistik Taglieber"
Product number:
304931
Listprice:
34,50 €
New type! The new Schmitz refrigerated box trailerwas presented at the Toy Fair in February 2015 and is premiered in the Herpa range featuring the design of Taglieber Fruchtlogistik and the current Volvo rigid tractor. The trailer features a new side lining with integrated palette box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fruchtlogistik Taglieber |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The new Schmitz refrigerated box trailerwas presented at the Toy Fair in February 2015 and is premiered in the Herpa range featuring the design of Taglieber Fruchtlogistik and the current Volvo rigid tractor. The trailer features a new side lining with integrated palette box.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fruchtlogistik Taglieber |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | July/August 2015 |