Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer „Eisinger Kühltransporte“
Product number:
313025
Listprice:
47,95 €
The new standard vehicle of the shipping company Eisinger from Elz in Hesse is the current Volvo FH, which also enjoys show truck appeal with its unusual design. Herpa realizes this model in a unique edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new standard vehicle of the shipping company Eisinger from Elz in Hesse is the current Volvo FH, which also enjoys show truck appeal with its unusual design. Herpa realizes this model in a unique edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2021 |