Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitrailer "Dixon" (IRL)
Product number:
303361
Listprice:
29,50 €
New type! In Ireland, the first Volvo rigid tractors are also already in operation. The transport company Dixon also maintains a subsidiary in Belgium and operates the new Volvo FH with Globetrotter XL cab in international traffic.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dixon Irland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Transport blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In Ireland, the first Volvo rigid tractors are also already in operation. The transport company Dixon also maintains a subsidiary in Belgium and operates the new Volvo FH with Globetrotter XL cab in international traffic.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dixon Irland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Transport blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.9 g |
| Release Date | May/June 2014 |