Volvo FH Gl. XL refrigerated box semitailer "Bischof" (A)
Product number:
157674
Listprice:
24,50 €
With a cool head, heart’s blood and three freezer vehicles, Otto Bischof entered the provisions logistics market in 1974. Today, the company operates 150 bright-yellow refrigerated vehicles per day from three locations thus serving a nationwide freezer network in Austria, Switzerland and Germany. Headquarters are located in Feldkirch, Austria.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bischof |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a cool head, heart’s blood and three freezer vehicles, Otto Bischof entered the provisions logistics market in 1974. Today, the company operates 150 bright-yellow refrigerated vehicles per day from three locations thus serving a nationwide freezer network in Austria, Switzerland and Germany. Headquarters are located in Feldkirch, Austria.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bischof |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |