Volvo FH Gl. XL lowliner semitrailer with head section for Liebherr LR 1600/2 "Felbermayr" (A)
Product number:
305426
Listprice:
59,50 €
The Derrick boom of the Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 featuring the Felbermayr design is completed with the three components jib foot, head section and pallet for ballast weights. Three different Felbermayr vehicles transport these loads enhanced by a 10 ft. equipment container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97.8 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Derrick boom of the Liebherr caterpillar crane LR 1600/2 featuring the Felbermayr design is completed with the three components jib foot, head section and pallet for ballast weights. Three different Felbermayr vehicles transport these loads enhanced by a 10 ft. equipment container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Felbermayr Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Light Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 50 mm |
| Weight | 97.8 g |
| Release Date | November/December 2015 |